
Jul på Löfstad – ansökan utställare
- Löfstad slott
- Evenemang
- Jul på Löfstad – ansökan utställare
Fyll i formuläret för att ansöka!
Vår årliga julmarknad, Jul på Löfstad, infaller i år helgerna 28–29 november och 5–6 december, kl. 11.00–16.00 alla dagar. Vi planerar för två mysiga helger med levande ljus, sång och musik och som alltid duktiga hantverkare och matproducenter. Vi hoppas att du som tidigare medverkat på Jul på Löfstad vill komma tillbaka till oss och att du som är ny vill sälja dina produkter hos oss. Förra året besöktes vi av cirka 4700 personer över båda helgerna. Vi tror och hoppas på ett lika bra år igen. Vi är en etablerad och mycket uppskattad marknad och det är ni med och bidrar till!
Till marknaden söker vi dig/er som har en personlig profil med produkter i främst naturmaterial som tillverkas med hållbarhet i tanken. Marknadens profil hör ihop med platsen Löfstad och vi vill i största möjliga mån skapa en gammaldags karaktär med historisk känsla.
Avgifter
- En plats i slottet under en helg: 1260 kr för två dagar.
- En plats i slottet under två helger: 2260 kr för fyra dagar.
- En plats ute under en helg: 940 kr för två dagar.
- En plats ute under två helger: 1510 kr för fyra dagar.
Möjlighet att tilldelas en mindre plats till reducerat pris finns.
Praktisk info
El ingår i alla platser. Medtag eget bord samt extra belysning. Möjlighet att hyra bord finns.
Vår julmarknad har utställningsplatser både inomhus och utomhus. Vi kan inte garantera plats inomhus, men utställarna på borggården är de första besökarna möter! Ett perfekt tillfälle att synas och skapa julstämning redan vid entrén.
Vi behandlar ansökningarna löpande och fördelar platserna efter hand. För att öka dina chanser att få en plats – anmäl dig så snart som möjligt. Vi återkommer med besked så fort vi behandlat din ansökan.
* i formuläret markerar obligatorisk uppgift.